İkonlar ve Beyaz Gömlek

Her defilesinin sonunda beyaz gömleği ile seyircilerini selamlamasıyla meşhur olan tasarımcı Carolina Herrera bu klasik parça için, “Ne giyeceğimi bilemediğim zamanlarda beyaz gömlek giyerim. Bu etkileyici parça beni her zaman güvende hissettiriyor,” diyor. Sade beyaz gömleklere olan sevgisi hakkında konuşan Lagerfeld ise, “Benim için beyaz gömlek her şeyin temelini oluşturuyor. Geri kalan her şey bundan sonra geliyor” demişti.

Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Grace Kelly gibi pekçok ünlü bu klasik güzellikle özdeşleşen ünlü isimler arasında.

Grace Kelly

Beyaz gömlekleri ve bandanalarıyla ” Grace Kelly Zarafeti” olarak adlandırılan bir kavram vardır.

Kelly, Clarke Gable ve Ava Gardner ile başrolde olduğu Mogambo filminde giydiği beyaz gömleğini, gösterişli bir kemer ve yüksek bel pantolonla birlikte tamamlamıştı.

Audrey Hepburn

Stil ikonu olmayı önemsemeyen bir stil ikonuydu. O seksapele ve şuhluğa duyulan ilginin arttığı dönemlerde zarafeti ve naifliğiyle yerleşik güzellik anlayışını değiştirdi. Stiliyle nesiller boyu, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara ilham vermeye devam etti.

Minimalist stili her yönüyle benimseyen en güzel yıldızlardan Audrey Hepburn, beyaz gömleğin rahatlığına kendini birçok kez bıraktı.

Katharine Hepburn

Hollywood’un en güçlü kadınlarından biri olan ve maskülen stili en iyi taşıyabilen Katharine Hepburn, beyaz gömlek ve pantolon ikilisini sık sık tercih ederdi.

Marilyn Monroe

Modanın ölümsüz ikonu Marilyn Monroe, her giydiğiyle göz kamaştırmayı başarıyordu. 1961 yılında çekilen The Misfits’te yüksek bel jean, beyaz gömlek ve denim ceketle yine modern ve zamansız bir görünüm elde etmeyi başarmıştı.

 

Sharon Tate

Model ve oyuncu Sharon Tate, Cara Delevingne şu an nasıl popülerse 1960’larda o kadar ünlüydü. Her giydiği takip edilen Tate, beyaz gömlek ve kravat ikilisini stiline adapte ederken bile feminenliğinden hiçbir şey kaybetmemeyi başarıyordu.

Uma Thurman

Pulp Fiction’da siyah küt saçları ve kakülleriyle alışık olduğumuzdan çok farklı bir görünümle karşımıza çıkan ve filmdeki haliyle ikonikleşen Uma Thurman, beyaz gömleği siyah pantolonla giyerek çabasız şıklığı 90’lara taşımıştı.

Sharon Stone

Sharon Stone 1998 yılındaki Akademi Ödülleri’ne unutulmaz bir kostümle katılarak adını moda tarihine yazdı. O dönemde modada lüks tasarımlarla ulaşılabilir parçaları bir arada kullanmak oldukça büyük bir trenddi. Stone da kırmızı halıda beyaz gömleğiyle birlikte Vera Wang tasarımı lila eteğini bir arada kullanmıştı.

 

Angelina Jolie

Geçtiğimiz 10 yılın en güçlü çiftlerinden Brangelina’nın tanıştığı 2005 tarihli Mr. And Mrs. Smith filmi, neden olduğu aşk kadar seksi sahneleriyle de hafızalara kazındı. Oyuncu beyaz gömleğiyle stil önerisi verilebilecek bir kombin oluşturmak yerine nasıl seksi olunacağı hakkında ilham verir gibiydi.

Emma Watson

Çocuk yıldızdan Birleşmiş Milletler iyi niyet elçiliğine uzanan başarılı yolda Emma Watson, giydikleri konusunda da dikkat çeken bir stil benimsedi. Oyuncu, 2014 yılında Windsor Kalesi’nde verilen kraliyet yemeğinde Beyaz gömlek ve gri eteği, ince bir kemerle tamamlamıştı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir